Loomad ja keskpiire

Ajendiks avarii Kirdalu-Tagadi lõigul, põder vs auto. Sotsiaalmeedias tagasiside, kus mitmeid kordi on kohatud loomi teed ületamas ja keskpiire on seganud ning loom eksleb tee peal ehk püüab tagasi minna.

Selgub tõsiasi, et keskpiirdega lõik on paigutatud vahetult rohekoridori kõrvale. Ning põhimõtteliselt võiks loomade liikumistee juures olla katkestus, nagu Tartu maanteel (ja ka Pärnu suunal) on kummipostidega lahendatud. Klaarimist vajaks, missugused need postid olema peaks, et looma vaatenurgast liiga laiad ja liiga erksavärvilised poleks – ehk siis võiks katsetada lapikuid risti teega. Ning postide vahekaugus võiks veidi suurem olla – aeglaselt slaalom võimalik, tavakiirustel mitte. Ja loomadele sobilik ülepääsu ala võiks olla 300 meetrit pikk. Mitte vähem. Elektroonika on teretulnud kiirust maha võtma, aeg näitab kui edukalt (kui palju neis kontrollitud alades loomaõnnetusi on).

Ökoduktide pikkus on vana jutt, reaalselt on ehitatud nii kolm korda lühemad kui loomaeksperdid soovisid. Mis aga puutub lageraiesse tee ääres (ja ökodukti ääres), siis – tõsi, see tõmbab loomad istikuid ja noorendikke sööma ja sedakaudu ka noored-lollid maantee äärde, need ei oska veel karta. Põtru lageraie eriti ei sega ja nende ränderadasid ei muuda. Kuigi, maastik rändeteedel tuleks siiski säilitada.

See jutt siis kõigi keskpiirdealadega seonduv.

 

Scroll to Top