Esileht Foorumid Üldinfo Kutsed – arutelukoht

 • This topic is empty.
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Autor
  Postitused
 • #8887
  Ain
  Keymaster

  Siia koguks erinevaid mõtteid ajaks, kui kutsestandardit ja kutse andmise korda uuesti lappima hakatakse. Täna on asjapulkadel eesmärk vaid rong uuesti käima saada, paremal juhul ehk sügisest saab teemasid arutama hakata ja protsessid on pikalised. Neid põhimõtteid peaks arvestama kõigis insenerivaldkondades, kuid mõned asjad tuleks ühtlustada laiemas plaanis, seega osa teemadest peaksid olema esmalt kutsekoja kapsamaal.

  1. Üldine lähenemine – insener/arhitekt – diplomeeritud – volitatud. Täna loetakse arhitektidel 7 taset juba volitatuks, 8 tasemel nimetatakse spetsialisti volitatud eksperdiks (volitatud arhitekt-ekspert). Kuidas muu maailm asjadele lähenenud on, ei tea – aga needsamad kutse nimetused peaksid ühte moodi kõlama ka ingliskeelde keeratuna.
  2. Esmakutse peaks andma mingisuguse tegutsemisõiguse ka enne, kui täievoliliseks saadakse. Seega võiks esmakutse olla aste madalama tasemega. TKTK – eestöölise tase ehk 5 kutsetase mis täna üldse puudub, enne kui praktiline kogemus lubab 6 taseme anda. TTÜ – inseneritase enne kui diplomeeritud inseneriks saadakse. Miks teema oluline – et noored ka oma firmaga alustada saaksid pärast kooli lõpetamist. Veidi jalad alla ja siis koostöös kellegi kõrgema kutse omanikuga suurematele objektidele.
  3. Kui ehituses üldisemalt võiks teemad jagada projekteerimine-ehitus-järelevalve, siis reaalselt lisanduvad ekspertiis (projektile) ja audit (ehitisele). Lisaks on toodud juhtide/pooljuhtide eristamine mis võimaldab ka kõrgema taseme juhil või tellija esindajal kutset küsida. Kuid kas peaks olema kutse ka koolitajal ja teadus-uurimistööde tegijal? Kui ei, siis pole seda vaja kusagil – kui jah, siis peaks olema kõigil erialadel see võimalus. Mõistan, et täiskasvanute täiendkoolitus on omaette teema ja eeldaks andragoogikavaldkonna kutset. Samas, kui selline kutse ei ole tegelikult mingite tööde tegemise eelduseks, võibolla ei ole seda siiski eraldi ka vaja. Kuid nagu öeldud, tegu on üldise põhimõttega mis peaks kõigi valdkonna erialade puhul ühtne olema. Insenerid ja arhitektid seega.
Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.