Kivisillutised

Avaleht uus Foorumid Katendid ja kandevõimed Kivisillutised

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Autor
    Postitused
  • #8183
    Ain
    Keymaster

    1. Kivitüübi valik. Sõltub esmalt sellest, kas tegu on puhtalt kergliiklusalaga või võivad sel liikuda naastrehvidega sõidukid või ka raskesõidukid. Sellest sõltub ka millised tugevusnõuded tuleb esitada, kui tegemist on plaadiga. Plaat toimib hästi kui all on betoon. Kui all on sidumata segu või ka tsemendi-liiva segu, aga ka kehvapoolne betoon, siis võib see esimese talve järel olla ühtmoodi sidumata segu. Ning plaat kannatab selle peale vaid kergliiklust. Kui pole just kõrgeid paindetugevuse või murdumistugevuse nõudeid esitatud.
    2. Sängituskihi valik. Seotud sängituskiht või sidumata kiht. Sidumata kiht peaks vett läbi laskma, seotud kiht võib seda teha kui valitud on “dreenasfalt” või “dreenbetoon”. Tänane kuivsegust sängituskiht või alus on probleem seetõttu, et kuivsegu tulemus ei ole külmakindel ja võib koormuse all puruneda pärast seda, kui kliima on selle nõrgestanud. Oleme näinud ka betoonisegusid, mille paigaldamisel on tehnoloogianõudeid rikutud ning mistõttu “betoon” käitub pigem kui sidumata segu.
    3. Kui oleme valinud vett läbilaskvad alused, siis – näiteks, on tegu fraktsioneeritud killustikalusega mis on kiilutud, sellele soovime paigaldada liivast sängituskihi – siis on mõistlik läbi mõelda, kas kasutada killualuse ja sängituse vahel geotekstiili või tehnoloogilist eristavat kihti näiteks 2/8 killustikust, mille eesmärk on takistada liiva vajumist killustiku tühikutesse.
    4. Kui räägime sängitusliivast, siis kiputakse tihti unustama sipelgate töövõime.
    5. Kui kasutame vuugitäiteks jäika segu, näiteks vuugibetooni ehk nn jootebetooni, tuleb arvestada ka materjalide soojuspaisumisega ning vajadusel ette näha paisumisvuugid nii nagu betoonteedel see tavaks. Paisumisvuuk peaks jätkuma ka betoonalusel. Mis juhtuda võib, nägime nii Peterburi teel Mustakivi piirkonnas (betoontee paisumine) kui ka Reidi teel (kergliiklustee paisumine).
    6. Kui paigutame kive või plaate betoonile, tuleks kivi enne kasta märjaks ning siis paika koputada.
    7. Sidumata looduskivi – munakivisillutis – kiilutakse või paigaldatakse betooni. Kiilumata ja sidumata paigaldusega asi ei toimi mistahes koormustega.

    • This topic was modified 11 months tagasi by Ain.
Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Scroll to Top